Tipy na výlety

V okolí  Kovářské stojí za vidění např. Ryžovna, Jelení hora, Fláje, Zámek Jezeří, Vlčí jámy,  Trail Park Klínovec, ZOO Park Chomutov, SOOS rezervace, Aquasvět Chomutov, rozhledna elektrárna Ledvice, jezero Milada, Kamencové jezero, Tiské stěny, Lanová dráha na Komáří vížku nebo města Vejprty, Kadaň, Loket a Karlovy Vary.


Za nejvyšším vrcholem Krušných hor

KLÍNOVEC (1 244 metrů nad mořem)

Z chalupy přímo na sjezdovku je to pouhých 10 km.

Na vrchol Klínovce se dojede autem za 15 min a pokud si chcete vyšlápnout Klínovec na kole, tak od chalupy stanete na nejvyšším vrcholu Krušných hor za hodinu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kl%C3%ADnovec

Klínovec
Klínovec

Králův mlýn (Königsmühle)

Doporučujeme navštívit místo zvané Königsmühle. Jezdíme sem moc rádi a často a v létě nikdy nezapomene navštívit Land and Art festival. Autem je to 8 km.

Jedná se o zaniklou osadu jako z pohádky. Stálo zde šest domů, žilo 57 lidí. Dnes zde zůstalo šest ruin a krásná příroda. Zaparkujete v obci Háj pod Klínovcem a vydáte se 1,5 km pěšky přes louku, původní úvozovou cestou do údolí, kde se Königův Mlýn nachází.

https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6nigsm%C3%BChle_(Lou%C4%8Dn%C3%A1_pod_Kl%C3%ADnovcem)

Königsmühle
Königsmühle

Boží dar

Za nás je právě obec Boží dar příkladem nejvíce a nejrychleji se rozvíjejícího turistického centra Krušných hor. Je zde kromě sjezdovek a běžkařských tratí také spousta restaurací, kaváren a rozhledna. Známá je Ježíškova cesta (část vede i přes rašeliniště), na kterou se rádi vydáte s dětmi.

Boží dar je od chalupy 15km.

https://www.bozidar.cz/cs/

Ježíškova cesta, Boží dar
Ježíškova cesta, Boží dar

Výlet za památkami UNESCO - Hornická krajina na vrchu Mědník

Důlními díly provrtaný kopec Mědník u městečka Měděnec se spolu s dalšími technickými památkami Krušných hor v létě 2019 dostal na seznam UNESCO. Na vrcholu Mědníku stojí rotundová kaplička a je z něj krásný výhled do širého okolí. Měděnec se nachází 8 km od Kovářské a určitě alespoň za krátkou návštěvu stojí - včetně dvou štol  - Země Zaslíbené a Marie Pomocné.


https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bdn%C3%ADk

Mědník
Mědník

Trail Park Klínovec

V lesích Krušných hor naleznete 24 km pozvolně klesajících plynulých stezek speciálně navržených pro potěšení z jízdy na horském kole. Stezky jsou odstupňovány do tří úrovní náročnosti a odpovídající obtížnost tak naleznou jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci.  

https://trailpark.cz/trail-park-klinovec


Kovářská

Historická vápenka je zřícenina závodu na výrobu vápna z poloviny 19. století. Doporučujeme vydat se pěšky, je to krásná 5 km procházka na kraj Kovářské směrem na Háj pod Klínovcem.

https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1penka_(Lou%C4%8Dn%C3%A1_pod_Kl%C3%ADnovcem,_H%C3%A1j)

Vápenka Kovářská
Vápenka Kovářská

Ryžovna

Ryžovna je osada náležející k 6 km vzdálenému městu Boží Dar.  Naleznete zde vynikající pivovar Ryžovna.

https://www.bozidar.cz/cs/zajimavosti/okoli/ryzovna.html

Pivovar Ryžovna
Pivovar Ryžovna

Zámek Jezeří

Zámek Jezeří hledejte na Mostecku. Spadá pod město Horní Jiřetín. Najdete ho na svazích oblasti Krušné hory, asi padesát kilometrů od Kovářské. Nad zámkem je vyhlídkové místo, kde je vidět Zámek Jezeří  jak se vyjímá v plné své kráse nad obrovským uhelným lomem. 

https://zamekjezeri.cz/

Zámek Jezeří nad uhelným lomem
Zámek Jezeří nad uhelným lomem

Jelení hora a Přísečnice

Zřejmě nejlepším výhledem na Krušné hory je pohled z Jelení hory. Krásný výhled na nejvyšší hory Krušných hor, Klínovec a Fichtelberg a pod námi na Přísečnickou přehradu.  Na Jelení horu se dá jít pěšky 14 km přímo z chalupy přes Černý potok.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jelen%C3%AD_hora_(Kru%C5%A1n%C3%A9_hory)

Jelení hora, Přísečnická přehrada
Jelení hora, Přísečnická přehrada

Flájská přehrada

Vodní nádrž Fláje je jedinou pilířovou přehradní nádrží v České republice. Pod přehradou se nachází tzv. Flájský plavební kanál postavený již v 16. století, který je asi 5 km dlouhý a je zakončen 75 m vysokým umělým vodopádem. Přibližně 4,5 km jihozápadně od vodní nádrže Fláje se nachází rašeliniště.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_n%C3%A1dr%C5%BE_Fl%C3%A1je

Flájský plavební kanál
Flájský plavební kanál

Vlčí jámy u Horní Blatné

Na svahu Blatenského vrchu se nachází chráněná přírodní památka Vlčí jámy. Jedná se o dvě propadliny, které jsou pozůstatkem cínových dolů. Do Vlčí jámy můžete nahlédnout z vyhlídky na počátku propadliny. Ledová jáma zase umožňuje sestup po schodech do úzké průrvy až do míst, odkud je možné spatřit ledovou vrstvu, která se tu drží celoročně díky specifickému mikroklimatu.

https://www.bozidar.cz/cs/priroda/naucne-stezky/horni-blatna-vlci-jamy.html

Vlčí jámy
Vlčí jámy

Kadaň

Kadaň má na svém kontě několik nej: najdete tu nejdelší zachovalé opevnění v Čechách s Mikulovskou bránou, Katova ulička je zapsána v České knize rekordů jako naše nejužší ulice a Františkánský klášter je nejstarším poutním místem na území českého státu, zasvěceným Čtrnácti svatým pomocníkům. Do Kadaně sjedete z hor za 20 min.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kada%C5%88

Kadaňský hrad
Kadaňský hrad

Karlovy Vary

Za výlet určitě stojí zajet do Karlových Varů. Je to z Kovářské 40 km a ve Varech je spousta věcí k vidění. Lázeňská kolonáda s lázeňskými oplatky, vřídla, rozhledna Diana, na kterou se dá vyjet pozemní lanovkou a kde je také motýlí dům a nebo slavný hotel Thermal.

https://www.karlovyvary.cz/cs/top-10?gclid=Cj0KCQiArdLvBRCrARIsAGhB_szpzKN12043JTKYGM42l6MoY0dz3VH2vYrtOqAgrP7F7Yg7nOmpI0UaAnj2EALw_wcB

Vřídelní kolonáda
Vřídelní kolonáda

Loket

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb. Z Kovářské autem za 50 min.

https://www.hradloket.cz/

Loket
Loket

Klášterec nad Ohří

Lázeňské město na řece Ohři s krásným zámeckým parkem a zámkem, kde se nachází expozice porcelánu.

Vytvořte si webové stránky zdarma!